Diskusija Naudas dienās "Zini naudas li(ī)kumus!"

09.02.2021 Finanšu izlūkošanas dienests

“Būt godīgiem! Esi patiess un spēj paskaidrot savu rīcību!” – tieši tik vienkārša ir recepte ikvienam, lai pasargātu sevi no riskiem un neiesaistītos finanšu noziegumos, - tā skaidroja Ģenerālprokurors Juris Stukāns, piedaloties kopā ar kolēģiem - Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieci Ilzi Znotiņu un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieku Jēkabu Straumi - diskusijā Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot", stāstot par riskiem, kas rodas, iesaistoties nelikumīgos finanšu darījumos.


 

Radio diskusijas dalībnieki īpaši uzsvēra to, cik svarīgi ikvienam apzināties riskus – gan tos, kas saistīti ar digitālo pasauli, kurā šodien arvien vairāk uzturamies un kuru izmantojam ikdienas darbiem, gan tos, kas saistīti ar pirmsškietami nevainīgām darbībām – atļaujot kādam izmanto savu kontu vai dzīvesvietas adresi, gan arī tos, kas saistīti ar, piemēram, skaidru naudu un korupciju.


Dalībnieki kliedēja arī dažādus mītus, kas nereti klejo sabiedrībā, piemēram, par līdzekļu konfiskāciju vai kontu arestu. Kā norādīja ģenerālprokurors, tāpat vien nav iespējams arestēt uzņēmējam kontu, jābūt pamatam un pierādījumiem. To vērtē gan prokurors, gan izmeklētājs, gan tiesnesis. Taču ir nepieciešams laiks. Ja uzņēmējs sadarbojas un sniedz visu nepieciešamo informāciju, šis laiks var būt ļoti īslaicīgs.


Runājot par finanšu noziegumu izplatību, tendencēm un regulējumu, dalībnieki vienojās, ka mūsdienu pasaule arī šajā ziņā ir kļuvusi sarežģītāka – ja agrāk nauda tika pārvadāta čemodānos, tad šobrīd metodes ir krietni gudrākas un viltīgākas – arī tiesībaizsardzības iestādēm līdz ar to pretī jāliek jauni mehānismi un jauni šķēršļi, lai nepieļautu, ka Latviju varētu izmantot finanšu noziegumiem. 


Turpinot Finanšu izlūkošanas dienesta Naudas dienas "Zini naudas li(ī)kumjus!", par būtiskāko, kas jāzina ikvienam cilvēkam saistībā ar finanšu noziegumiem, riskiem, iespējamām situācijām, ar kādām var nākties saskarties ikdienā, Latvijas Radio diskutēja Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa, Ģenerālprokurors Juris Stukāns un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume.
 

Seko mums sociālajos tīklos

Finanšu izlūkošanas dienesta jūnija informatīvais izdevums

2024-06-19

Finanšu izlūkošanas dienesta jūnija informatīvais izdevums

Neuzķeries uz viltus profiliem!

2024-06-18

Neuzķeries uz viltus profiliem!