2022
❌ Tev piedāvā “vieglu peļņu”? Apstājies, padomā!
Finanšu izlūkošanas dienesta ikgadējā kampaņā "Zini naudas li(ī)kumus" šogad galvenais akcents likts uz JAUNIEŠU izglītošanu par to, kā neiekrist krāpnieku slazdos un kā nekļūt par finanšu noziedznieku.
Piecos video mūsu eksperti - Paulis, Liene, Undīne, Matīss un Ieva stāsta par finanšu noziegumiem un rīcību, lai viņi no tiem izvairītos. Attēlot populārākos krāpšanu gadījumus viņiem palīdz aktieru izspēlētas sadzīves situācijas.
Zem katra video atrodami arī metodiskie materiāli skolotājiem un tematiskie uzdevumi jauniešu zināšanu pārbaudei.
1. epizode
Kas ir naudas atmazgāšana? Noziegums ar sekām
Naudas atmazgāšana ir finanšu noziegums, kam ir būtiska ietekme ne tikai uz personu individuāli, bet arī uz visu sabiedrību. Naudas atmazgāšana kopā ar noziegumiem, kas rada “netīro” naudu ilgtermiņā degradē valsts, sabiedrības un mūsu katra individuālo attīstību un labklājību. Vienīgie cilvēki, kas iegūst no naudas atmazgāšanas, ir paši noziedznieki. Plašāk Finanšu izlūkošanas dienesta video.
Zināšanu tests "Kas ir naudas atmazgāšana?
Metodiskais materiāls skolotājiem
Kas ir naudas atmazgāšana? Noziegums ar sekām.
2. epizode
Kā nekļūtu par "naudas mūli"? Jauniešu vērvēšana krāpnieciskām darbībām
Naudas mūlis ir persona, kura nodod (elektroniski vai skaidrā naudā) no trešās personas saņemtu netīru / krāpniecisku naudu citai personai, saņemot par to komisijas maksu. Jaunieši, kas kļūst par naudas mūļiem, ir tikai organizētās noziedzības redzamā daļa. Patiesībā noziegumi tiek veikti organizētās grupās, uzturot slēptus saziņas veidus. Grupu dalībnieki savstarpēji netiekas un pat nezina iesaistīto personu patiesos datus. Plašāka informācija, kā jaunieši tiek vervēti krāpnieciskām darbībām un padomi, kā no tām izvairīties, Finanšu izlūkošanas dienesta izglītojošajā video.
Gadījumu analīze "Kā nekļūt par "naudas mūli"? "
Metodiskais materiāls skolotājiem
Kā nekļūtu par "naudas mūli"? Jauniešu vērvēšana krāpnieciskām darbībām
3. epizode
Kā nekļūt par "naudas mūli"? Krāpšanas pamanīšana digitālajā vidē
Pikšķerēšana jeb fišings ir viens no populārākajiem kiberuzbrukuma veidiem ar nolūku nozagt lietotāja datus, paroles vai kredītkaršu numurus. Pikšķerēšana izpaužas krāpniecisku e-pastu vai banku sms (īsziņu) veidā. Taču šāda veida krāpšanu var iemācīties atpazīt pēc vairākām raksturīgām pazīmēm.
Kā nekļūt par upuri vai finanšu noziedznieku, plašāk Finanšu izlūkošanas dienesta video!
Metodiskais materiāls skolotājiem
Kā nekļūt par "naudas mūli"? Krāpšanas pamanīšana digitālajā vidē
4. epizode
Kā brīdināt tuviniekus?
Telefonkrāpšana jeb vikšķerēšana ir viens no izplatītiem finanšu noziedzības veidiem, kas ir krāpšana pa telefonu un kurā krāpnieki mēģina pierunāt upuri izpaust personisko, finanšu vai drošības informāciju vai panākt naudas pārskaitīšanu.
Jaunieši var palīdzēt saviem tuviniekiem izvairīties no iesaistīšanās krāpnieciskās darbībās, pamanot netipiskus jautājumus telefonsarunas gaitā vai nestandarta lūgumus saistībā ar naudas pārskaitījumiem vai skaidras naudas nodošanu svešām personām. Plašāk par to video!
Gadījumu analīze "Kā brīdināt radiniekus?"
Metodiskais materiāls skolotājiem
5. epizode
Finanšu noziegumu ietekme uz karjeru un privāto dzīvi - nesabojā nākotni!
Katram noziegumam ir sekas. Būtiski apzināties, ka iesaistīšanās naudas atmazgāšanā jeb noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā ir nelikumīga un par to paredzēta kriminālatbildība ne tikai tās organizētājiem un profesionālajiem legalizētājiem, bet arī tiem, kas tajā iesaistās
Tests "Kā nesabojāt savu nākotni?"
Metodiskais materiāls skolotājiem
Finanšu noziegumu ietekme uz karjeru un privāto dzīvi - nesabojā nākotni!
Pandēmijas laikā pieaugusi finanšu noziedznieku aktivitāte un pastiprinājušies centieni tajos iesaistīt jauniešus, tāpēc kampaņas laikā notiek tiešsaistes lekcijas skolotājiem un vidusskolēniem, diskusijas medijos.
FID priekšnieces Ilzes Znotiņas vebinārs jauniešiem "Kā nekļūt par finanšu noziedznieku?"