Piekļūstamība

Šī tīmekļvietne ir izstrādāta saskaņā ar Pasaules tīmekļa konsorcija izstrādātajām tīmekļa vietņu pieejamības vadlīnijām, nodrošinot atbilstību tīmekļa vietņu pieejamības WCAG 2.1 AA līmenim (pilnu informāciju par šo – skatīt šeit). Tas nozīmē, ka tīmekļvietnes izstrādē, atbilstoši vadlīnijām ir izmantotas dažādas tehnoloģijas, lai saturu padarītu pieejamāku pēc iespējas plašākam lietotāju lokam, tai skaitā lietotājiem ar redzes, dzirdes vai citiem kustību ierobežojumiem.

 

Šajā tīmekļvietnē ir iespējams:

 • Tuvināt tās saturu līdz pat 200%;
 • Pārvietoties tīmekļvietnē izmantojot tikai klaviatūru;
 • Mainīt satura kontrastu;
 • Lielākajā daļā tīmekļvietnes izmantot ekrānlasītājus (ieskaitot JAWS, NVDA un VoiceOver jaunākās versijas)

 

Zemāk ir detalizētāk aprakstīts kā lietotāji tīmekļvietni var pārlūkot ērtāk un efektīvāk, izmantojot dažādus pārlūka operētājsistēmas un tīmekļvietnē iestrādātos rīkus.
Ja jums ir jautājumi vai problēmas saistībā ar šīm vadlīnijām, lūdzu, rakstiet: pasts@fid.gov.lv

 

Navigācija ar tastatūru

Šī tīmekļvietne ļauj lietotājiem pārvietoties, izmantojot tikai klaviatūru. Pārvietoties pa tīmekļvietni iespējams nospiežot tabulācijas taustiņu "Tab", kas, visbiežāk, atrodas klaviatūras kreisajā pusē. Katra taustiņa nospiešanas reize pārvieto kursoru uz vietnes nākamo elementu, piemēram, saitēm uz citām lapām vai citām būtiskām pogām. Fokusēto elementu izceļ krāsas maiņa un tas izskatās kā ierāmēts lodziņš. Lai aktivizētu šo elementu (t.i., "noklikšķinātu uz tā"), nospiediet taustiņu "Enter".

 

Fonta izmērs

Ir četri galvenie tīmekļa vietnes tuvināšanas veidi:

 1. izmantojot pārlūkprogrammā iebūvētās iespējas,
 2. izmantojot operētājsistēmas iebūvētās iespējas,
 3. instalējot īpašu pārlūka spraudni,
 4. izmantojot tīmekļvietnē iestrādātos fonta izmērus.

Mēs iesakām izmantot vienkāršāko veidu - tīmekļvietnē iestrādāto tuvinājumu.

Arī visas vairāk lietojamās interneta pārlūkprogrammas ļauj tuvināt un tālināt, nospiežot taustiņu kombināciju - “Ctrl” un "+" vai "- " taustiņus. Cita iespēja, kā izmantot šo funkciju ir turēt taustiņu “ctrl” un ritināt uz augšu vai uz leju peles rullīti.


Pārlūka spraudnis

Operētājsistēmās Windows 10 un Windows 7 ir palielinātājs - programma, kas ļauj tuvināt tekstu. Nospiediet izvēlni "Sākt" un ierakstiet "Lupa" ("Start" > "Magnifier") un nospiediet taustiņu "Enter". Parādās neliels, pārklājošs logs, kuru var pārvietot ar peli un tuvināt visu tajā esošo saturu dažādos attālumos.

Apple datoros dodieties uz izvēlni Apple > Sistēmas preferences > Pieejamība (vai Universālā piekļuve) > Tālummaiņa (Apple menu > System Preferences > Accessibility (or Universal Access) > Zoom).

Operētājsistēmā Windows XP dodieties uz Sākt > Visas programmas > Piederumi > Pieejamība > Lupas (Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier).

 

Tīmekļvietnē iestrādātie risinājumi

Šajā tīmekļvietnē ir iestrādāti trīs dažādi fonta izmēri, kurus iespējams izvēlēties, pārvietojoties ar taustiņu “tab” uz lapas iestatījumiem līdz fokusa lodziņš iezīmē kādu no vēlamajiem fonta izmēriem. Izvēloties kādu no fonta izmēriem, viss tīmekļvietnes saturs tiek palielināts attiecīgajā izmērā.


 

Kontrasta maiņa

Šī vietne ļauj lietotājiem iegūt lielāku teksta kontrastu, mainot satura krāsas. Tīmekļvietnes kontrastu iespējams nomainīt četrās dažādās krāsās:
1.    oriģinālais teksts, 
2.    balts teksts uz tumša fona,
3.    melns teksts uz dzeltena fona,
4.    dzeltens teksts uz melna fona.
Mainīt satura krāsas var pārvietojoties ar taustiņu “tab” uz lapas iestatījumiem līdz fokusa lodziņš iezīmē kādu no kontrasta krāsām. 


 

Ekrāna lasītāja izmantošana

Ekrāna lasītājs ir programmatūra, kas mēģina noteikt un interpretēt to, kas tiek attēlots ekrānā. Pēc tam šī interpretācija tiek atkārtota lietotājam audio formā vai ar Braila displeja palīdzību.

Šīs vietnes saturs ir izveidots saskaņā ar ekrāna lasītāja tehniskajiem standartiem. Piemēram, attēliem ir Alt tagi (speciāli uz tekstu balstīti apraksti), strukturālie elementi ir novietoti un sakārtoti tā, lai ekrāna lasītāja lasāmās informācijas secība būtu loģiska un viegli izpildāma.

Populāru ekrāna lasītāju izvēle:

 

Cik piekļūstama šī tīmekļvietne ir?

Dažas sadaļas šajā tīmekļvietnē var nebūt pilnībā piekļūstamas. Piemēram:

 • Dažās sadaļās ir mazāks krāsu kontrasts;
 • Dažiem attēliem nav viegli uztverams alternatīvais teksts;
 • Dažas pogas nav iespējams korekti identificēt ar palīgprogrammatūrām;
 • Vairāki dokumenti ir pdf formātā, kas nav piekļūstami ar palīgprogrammatūrām;
 • Atsevišķām sadaļām nav nodrošināta “viegli lasīt” funkcionalitāte.

 

Kā pieprasīt saturu piekļūstamā formātā?

Ja Jums ir nepieciešams saturs citā formātā, sazinieties ar mums, rakstot: pasts@fid.gov.lv, norādot:

 • Saiti uz saturu (URL);
 • Jūsu vārdu un e-pasta adresi;
 • Formātu, kāds jums nepieciešams konkrētajam saturam (piemēram, audio CD, piekļūstams PDF, braila funkcionalitāte, u. c.).

 

Piekļūstamības problēmu paziņošana

Ja rodas kādas problēmas, kas šeit nav uzskaitītas, vai arī domājat, ka mēs neatbilstam piekļūstamības prasībām, būsim pateicīgi, ja sazināsieties ar mums, rakstot: pasts@fid.gov.lv


Kā mēs testējam šo tīmekļvietni

Šī vietne tika testēta izstrādes laikā un tā tiek regulāri pārbaudīta attiecībā uz atbilstību Web satura pieejamības vadlīnijām V2.1 A un AA līmenim, kā arī saskaņā ar Ministru kabineta 2020. gada 14. jūlija noteikumiem Nr. 445 "Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā" vietnei tiks veikts vienkāršotais piekļūstamības paziņojums. 

 

Ko mēs darām, lai uzlabotu piekļūstamību

Regulāri testējot un saņemot kļūdu paziņojumus no lietotājiem, mēs plānojam atjaunināt un uzlabot tīmekļvietnes piekļūstamību un novērst nepilnības pēc iespējas ātrāk.

 

Šis paziņojums ir sagatavots 05.01.2021. 


Šī tīmekļvietne pēdējo reizi tika izvērtēta 14.02.2024. Izvērtēšanu veica Finanšu izlūkošanas dienesta Stratēģiskās attīstības un komunikācijas nodaļa. 

Izvērtējumu apliecinošs dokuments: Piekļūstamības izvērtēšanas protokola veidlapa (MS word).