2025-05-14
Bīstamais un sankcijām pakļautais amonija nitrāts pilnībā izvests no ostas teritorijas
21.05.2025
“Latvijā pastāv paaugstināts sankciju pārkāpšanas risks ģeogrāfiskā novietojuma dēļ. Lai pārliecinātos, ka sankcijas tiek izpildītas korekti – aicinām uzņēmējus neskaidru jautājumu gadījumā vērsties FID,” saka Paulis Iļjenkovs, FID priekšnieka vietnieks sankciju jautājumos.
Galvenie 17. sankciju kārtas elementi:
Papildināti sankciju saraksti
Sankciju saraksts papildināts un tajā iekļautas 75 personas (17 fiziskas un 58 juridiskas), tostarp no Ķīnas, Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Turcijas un citām trešajām valstīm. Vēl sankcijas vērstas pret 28 fiziskām personām - tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem, izmeklētājiem, prokuroriem un tiesnešiem, kuri ar savu darbību pasliktinājuši cilvēktiesību situāciju Krievijā, tostarp ierobežojuši vārda un viedokļu brīvību.
Jauni kritēriji personu iekļaušanai sankciju sarakstā
Sankciju režīms papildināts ar kritērijiem, kas ļaus vērsties pret aktīviem, ko izmanto Krievijas interesēs veiktās destabilizējošās darbībās, tajā skaitā pret kuģiem, kas bojā kritisko infrastruktūru. Tāpat paredzēta iespēja aizliegt pārraidīt vai citādi veicināt Krievijas propagandas kanālus ES.
Papildu iepriekšējām sankcijām ES ieviesusi jaunus ierobežojumus preču eksportam, kas veicina Krievijas militāro un tehnoloģisko attīstību, aizsardzības un drošības sektora stiprināšanu, kā arī militāro sistēmu izstrādi un ražošanu.
Paplašināts Krievijas “ēnu flotes” kuģu saraksts
Papildina sankciju sarakstu ar vēl 189 “ēnu flotes” kuģiem, kas nodrošina Krievijas Federācijai ieņēmumus kara pret Ukrainu finansēšanai. Tagad kopumā sankcijas attiecas uz 342 kuģiem, kas nodrošina Krievijas naftas transportēšanu, izmantojot riskantas un slepenas piegādes metodes.
Papildu pasākumi vērsti pret uzņēmumiem un apdrošinātājiem, kas atbalsta “ēnu flotes” darbību, tostarp uzņēmumiem no Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Turcijas un Honkongas. Pateicoties šiem pasākumiem un naftas cenu griestiem, Krievijas ienākumi no naftas tirdzniecības ir samazinājušies par 38 miljardiem eiro, kopš ES sankciju ieviešanas brīža. 2025. gada martā Krievijas ieņēmumi bija par 13,7 % mazāki nekā 2023. gada martā un par 20,3 % mazāki nekā 2022. gada martā.
Par jauno sankciju kārtu plašāka informācija (angļu valodā) ES Oficiālajā Vēstnesī.
FID tīmekļvietnē pieejamie sankciju saraksti un cita noderīga informācija.
2025. gada 24. februārī apritēja trīs gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. ES atkārtoti apliecina savu apņemšanos atbalstīt Ukrainu un turpināt spiedienu uz Krieviju, līdz Ukrainā tiks panākts godīgs un ilgstošs miers.
Kopš 2024. gada aprīļa FID ir nacionālā kompetentā institūcija sankciju izpildes jautājumos Latvijā.
Iveta Locāne
Stratēģiskās attīstības un komunikācijas nodaļas
vadītāja vietniece
Tālrunis: (+371) 26273244
E-pasts: prese@fid.gov.lv
2025-05-14
Bīstamais un sankcijām pakļautais amonija nitrāts pilnībā izvests no ostas teritorijas
2025-05-07
Jauni risinājumi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā - būtiskākais FID paveiktajā un plānotajā Latvijā un starptautiski