2025-01-21
Minerālmēslu izsole netiek rīkota Mazepina interesēs
20.05.2023
Nekustamo īpašumu un būvniecības sektors vēsturiski ir bijis viens no ērtākajiem un pieejamākajiem veidiem, kā legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Ņemot vērā šo sektoru nepilnīgo pārraudzību, kā arī būvniecības sektora augsto ēnu ekonomikas īpatsvaru, tie paver plašas iespējas noziedzīgi iegūtu līdzekļu izvietošanai, noslāņošanai un integrācijai likumīgajā finanšu sistēmā, kā arī atvieglo noziedzīgi iegūtu līdzekļu pārvietošanu starp vairākām noziegumā iesaistītajām personām vai grupām.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, izmantojot nekustamos īpašumus, var arī būtiski kropļot kopējo nekustamo īpašumu tirgu valstī. Kā liecina ārvalstu piemēri, apstākļos, kuros kvalitatīva nekustamā īpašuma iegādi lielākajai sabiedrības daļai apgrūtina vispārējās tirgus tendences (nepietiekošs piedāvājums augsta pieprasījuma apstākļos, straujš būvniecības un īpašumu cenu pieaugums), noziedzīgi iegūtu līdzekļu ieplūšana nekustamo īpašumu tirgū vēl vairāk veicina cenu kāpumu. Tam savukārt ir plašāka sociāla ekonomiska ietekme uz sabiedrībām, kā arī uz iedzīvotāju uzticību valsts institūcijām.
Risku novērtējums veidots ar mērķi veicināt atbildīgo valsts iestāžu, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjektu un citu ieinteresēto personu izpratni par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskiem, kas saistīti ar nekustamo īpašumu un būvniecības sektoru, kā arī tajos strādājošajiem komersantiem. Apzinot ar abiem sektoriem saistītos riskus, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā iesaistītās personas var atbilstoši pārvaldīt attiecīgos riskus, piemērojot riskos balstītu pieeju.
Nekustamo īpašumu un būvniecības sektora noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas risku novērtējums
2025-01-21
Minerālmēslu izsole netiek rīkota Mazepina interesēs
2025-01-16
Finanšu izlūkošanas dienesta janvāra informatīvais izdevums